Paris Ofisimiz Açıldı – “Binovative Bonjour!”

Avrupa’daki ilk ofis açılışımızı duyurduğumuz bu hafta sonu, sizlerden çok sayıda mesaj ama aynı zamanda bir o kadar da soru aldık. Bu sorular arasında, neden Paris’in, Fransa’nın tercih edildiği ve Binovative’in müşterilerinin inovasyon çalışmalarına ilişkin sunacağı yeni değer önerilerinin neler olacağı gibi sorular da yer alıyordu. Bu yüzden de, bu haftaki blog yazımızı bu konuya ayırmaya karar verdik.

 

İnovasyon çalışmalarını yapan şirketler öncelikle bu çalışmalara kendi içlerinde kurumiçi girişimcilik yaparak, yani kendi personellerinden fikir toplayıp geliştirerek başlıyorlar. Çalışmaların ileri safhalarında ise, sadece içeriden toplanan fikirlerin inovasyon çalışmalarına bir sınır getirdiği ortaya çıkıyor. Bunu gören şirketler ikinci aşamada, kurum dışına çıkarak dış paydaşlarından fikir toplamaya yöneliyorlar. Dışarıdan toplanan fikirlere teknik tabiri ile açık inovasyon diyoruz. Bir şirketin, müşterilerinden, tedarikçilerden ve özellikle de startup’lar ile işbirliği yaparak yeni fikirler toplaması ve hayata geçirmesi söz konusu oluyor. Kurumiçi girişimcilik ve açık inovasyon sağlıklı bir inovasyon yönetim sisteminin vazgeçilmezleri.

 

Ancak, açık inovasyon çalışmalarını sadece yerelde yürüten şirketler de, bir süre sonra Türkiye’deki ekosistemin yetersiz olacağını görmeye başlıyorlar. Faaliyet gösterdiğiniz sektöre göre değişmek ile birlikte, genelde ulaşabileceğiniz Türk startup sayısının sınırlı olduğunu görüyorsunuz. Şirketinizin açık inovasyon faaliyetlerini geliştirmek için ihtiyaç duyduğunuz en iyi partnerin veya startup’ın, Türkiye sınırları içerisinde olmayabileceğini hissediyorsunuz. Bu aşamadan sonra elinizde iki çözüm oluyor: Birincisi, Türkiye sınırları içerisinde kalmak ve inovasyon faaliyetlerinizi sınırlandırmak. İkinci çözüm ise, yurtdışına açılmak ve bu sınırlardan kurtulmak. Bizler Binovative olarak ikinci çözümü seçtik.

 

İlk yurtdışı ofisimizi, dünyanın en ileri ekosistemi olmasına rağmen ancak 16 saatlik bir uçuş ile ulaşılabilen Silikon Vadisi yerine, parametreleri, boyutları ve imkanları Türkiye ile daha karşılaştırılabilir olan bir ülkede açma kararı aldık. Brexit sonrası Büyük Britanya’da yapılan anketler bize, oradaki yerleşik startup’ların %64’ünün faaliyetlerini kıta Avrupa’sına aktarmayı düşünmeye başladıklarını gösterdi. Bu tespitlerden yola çıkarak, faaliyetlerimiz için batı Avrupa’da stratejik bir konuma sahip olan Fransa’yı seçtik.

 

Bu ülkenin, ülkemizin de rekabet gücünü artırmaya çalıştığı, havacılık, uzay, ileri teknoloji, otomotiv, perakendecilik, turizm, lüks tüketim ve gıda sanayii gibi alanlardaki yetkinliği bu seçimimizde etkili oldu. Fransa’da, bu sektörlerde faaliyet gösteren ve sayıları bu yıl itibari ile 10.000’e yaklaşan startup’ların da, Fransız girişimcilik ekosisteminin cazibesini artırdığını kabul etmek gerekiyor. İzleyen günlerde, Fransa’daki ve özellikle de Paris’teki ekosistemin, diğer AB ülkelerine nazaran Türkiye’deki şirketler için barındırdığı avantajları, sizler ile sosyal medya üzerinden paylaşmaya çalışacağız.

 

Paris ofisimizin öncelikli amacı, Fransa’dan başlayarak ve zaman ile tüm Avrupa Birliği ülkelerine yayılacak şekilde Binovative müşterilerinin, bölgedeki inovasyon çalışmalarına yardımcı olmak olacak. İnovasyon çalışmaları kapsamında, AB ülkelerinde müşteri deneyimi testleri gerçekleştirmek isteyen, kendi sektöründe faaliyet gösteren startup’lar ile tanışmak isteyen veya AB sınırları içerisindeki bir kuluçka veya hızlandırma merkezi imkanlarından yararlanmak isteyen müşterilerimize yardımcı olacağız.

 

Artık, Binovative sayesinde Avrupa ekosistemine bir adım daha yakınsınız!

Leave a comment