Spor/Futbol Kulüplerinin Pandemiden Çıkış Yolu: İnovasyon!

Covid-19 tehdidinden kaynaklı olarak dünya genelindeki karantina tedbirlerinden dolayı yapılan yeni düzenlemeler ile, spor camiası ve endüstrisi de zor bir dönem yaşıyor. Birçok spor kulübü kapılarını kapatmak zorunda kaldı, kapatmayanlar da hizmetlerini sürdürebilmek için yenilikçi yollar bulmaya çalışıyor. Ancak, bazı istisnalar haricinde çoğu spor kulübü, bu kriz öncesinde inovasyonu gündemlerine almamışlardı. Dolayısı ile de, söz konusu krizden nasıl etkilenmeyecekleri veya etkisini minimize edebilecekleri sorusunun yanıtını bulmakta zorlanıyorlar. Yanıt, aslında gayet net: Kurumiçi girişimcilik ve açık inovasyon bazlı bir inovasyon yönetim sistemi. Bu yazımızda futbol kulüpleri/endüstrisi üzerinden gidecek olmama karşılık, metodoloji basketbol, voleybol ve diğerleri için de aynı. Spor kulüpleri, bir an önce, iş modeli kanvaslarını önlerine alarak, krizlerini nasıl fırsata çevirebileceklerinin yanıtını bulabilmeleri için aksiyon almalılar.

 

Söz konusu krizi fırsata dönüştürebilmek adına, bir veya daha fazla hedef belirlenebilir. Spor kulüplerinin üyeliklerini sürdürebilmeleri ve arttırabilmeleri, bu hedeflerden bir tanesi olabilir. Yıllık 55 milyar Euro’yu aşan büyümesi ile dev bir endüstri haline gelen futbol endüstrisinin temsilcisi olan futbol kulüpleri, yepyeni taraftar deneyimlerini hedefleyebilirler. Bu hedef temalar pek tabii ki, Başkan dahil bir yöneticinin bu olsun demesi ile, yani rastlantısal olarak ortaya çıkmamalıdır. Hedef temaların belirlenmesi ve bir kurumiçi startup fikrinin ortaya çıkma sürecini rastlantısal olmaktan kurtarabilmek için atılacak adımlar bellidir.

 

Atılması Gereken Temel Adımlar!

 

Bunun için ilk olarak, kurulacak inovasyon yönetim sisteminin kurumiçi (kulüpiçi) girişimcilik tarafı inşa edilmelidir. Kurumiçi girişimcilik sistemi inşa edilir edilmez, tespit edilen kriz noktaları da baz alınarak bir strateji çalıştayı yapılmalıdır. Trend analizi burada çok önemlidir. Spor/futbol kulübü, strateji çalıştayının çıktılarına göre, hedef temaları belirlemelidir. Statlara gelinmeden maç günü deneyiminin iyileştirilmesi, ulusal/uluslararası çapta hayranlar ile etkileşim, kullanıcı dostu perakende operasyonları gibi taraftarlara yönelik deneyimler, bu hedef temalardan bazıları olabilir. Belirlenen bu temalar çerçevesinde, “kulüpiçi girişimciler”den belirli bir sistem dahilinde fikirler toplanmalıdır. İkinci olarak ise açık inovasyon noktasında, gereksinim duyulduğu kadarı ile, ilgili alan(lar)da çalışan startup’lar ile temasa geçilmelidir. Bu ilgili teknoloji alanları, yeni taraftar deneyimleri için gerekli olan, yapay zekadan (AI) arttırılmış gerçekliğe (AR) kadar bir yelpazeyi içerebilir.

 

UEFA Örneği

 

UEFA bünyesinde kurulmuş olan UEFA İnovasyon Merkezi, bahsetmiş olduğumuz bu hususlara benzer bir yaklaşım sergilemektedir. UEFA, Pandemi nedeni ile Avrupa futbolunun karşı karşıya olduğu zorlukların üstesinden inovasyon ile gelinebileceğine inanıyor. İnovasyonun bir takım sporu olduğu inancı ile sektör paydaşları olarak kabul ettikleri startup’lar ile ve yerleşik şirketler ile ortaklık yapılması hedeflenmiş. Spor/futbol endüstrisinin karşılaştığı yeni zorluklara yenilikçi çözümler bulmak için bazı start-up’lar dahil ilgili paydaşlar ile de bir araya gelinmiş. Startup’lar ile işbirliği için belirlenmiş olan temalar şu şekildedir: Stadyumlardaki maçlara fiziksel olarak katılamayan taraftarların katılımının sağlanması. Taraftarlı maç oynanmasına geçişte, güvenli ve ilgi çekici bir ortamın oluşturulması. Bu süreçte, gençlerin ve amatörlerin futbol oynamaya devam etmelerinin sağlanması.

 

Sonuç olarak, UEFA Finansal Sürdürülebilirlik ve Araştırma Direktörü Andrea Traverso’nun söyledikleri oldukça önemli. “Yenilik ihtiyacı ve dünya futbolundaki değişen trendlere ve koşullara hızla uyum sağlayabilme ihtiyacı, özellikle COVID-19 salgını sırasında giderek daha belirgin hale geldi.” Traverso’nun altını çizdiği ihtiyacın giderilerek, bu vb. krizlerin etkisinin minimize edilebilmesi veya hiç etkilenilmemesi için, inovasyonun kültür haline getirilebilmesi gerekiyor. Ayrıca, “koşullara hızla uyum sağlayabilme ihtiyacı”na yönelik ifadesi ile de, startup çevikliğine sahip olabilmenin önemine işaret edilmektedir. Bu da, her zaman ifade ettiğimiz üzere, kurumiçi girişimcilik ve açık inovasyon merkezli bir inovasyon sisteminin inşa edilmesinden geçiyor. Ayrıca, spor kulüplerinin, inovasyondan sorumlu muhakkak bir yöneticisi ve komitesi de olmalıdır! Kendisine son derece bağlı taraftar kitlesi bulunan kulüplerin, girişim/risk sermayesi için kaynak yaratması da oldukça kolay!

Leave a comment