Adımsal İnovasyon!

Farklı inovasyon türlerini bilmemek, haritasız bir şekilde yolda ilerlemeye benzer. Farklı inovasyon türleri, piyasada farklı sonuçlar doğurur. Dolayısı ile, inovasyon yaparken tam olarak ne yaptığınızı bilmeniz önemlidir. Aynı şekilde, yaptığınız inovasyonun hangi kategoriye girdiğini ve böyle bir çalışmadan nasıl sonuçların beklenebileceğini de bilmeniz önemlidir. Bu iki önemli hususu bilmeniz, beklentileri daha iyi bir şekilde yönetebilmenizi sağlar.

 

Her şirketin inovasyon alanındaki ihtiyacı ve kabiliyeti farklıdır. İnovasyon türlerinden yola çıkarak, şirketlerin kendilerine kısa ve orta vadeli hedefler koyabilmesi, ulaşmak istediği inovasyon seviyesini belirlemesi önemlidir. Ürün veya hizmetleri iyileştirmedeki limitlerinizi anlamak, ileride inovasyon ile o limitleri aşabilmeniz için adımı oluşturmaktadır.

 

Adımsal İnovasyon Nedir?

 

Adımsal inovasyon, bir şirketin mevcut, ürün ve hizmetleri ile ilgili yaptığı ufak iyileştirmeler olarak tanımlanabilir. Adımsal inovasyon, ürünün üretkenliği, verimliliği ve rekabet gücü konusunda iyileştirme sağlar. Bir bakıma, ürünün pazardaki ömrünü uzatır. Elektrik ampullerinin tasarımlarının ve kullandıkları teknolojinin, zaman içerisinde değişmesi ve daha az elektrik harcayan tasarruflu ampullerin ortaya çıkması, bir adımsal inovasyon örneği olarak kabul edilebilir. Sonuç olarak, ampuller yapılan inovasyona rağmen aynı işlevi yerine getirmekte ve aynı müşteri kitlesinin ihtiyacını karşılamaktadırlar. Aynı şekilde, araç tekerleklerinin zaman içerisindeki evrimi de adımsaldır.

 

Çoğu şirket, adımsal inovasyonu «başarısızlık riskini» ciddi şekilde azalttığı için tercih ederler. Adımsal inovasyon, şirketin mevcut müşteri ve tedarikçilerini değiştirmesini gerektirmez. Çünkü, bu inovasyon türü, mevcut insan gücü ve teknik imkanlar ile fazla masrafa girmeden yapılabilecek bir iyileştirmedir.

 

CocaCola & Gillette Örnekleri

 

Bu konuda verilebilecek en güzel örnek, 1900’lerin başından beri adımsal inovasyon sayesinde büyümeyi ve dünya çapında yayılmayı başaran CocaCola markasıdır. Yaratıldığı günden bu yana, sürekli ambalajını ve bunun ile de bağlantılı olarak pazarlama tekniklerini inove eden şirket, ana ürünü olan Cola’nın tadında da nadiren bazı değişiklikler yapmıştır. Modern tüketici beklentilerini en doğru şekilde analiz ederek, şekersiz ve kafeinsiz formüller geliştirmiştir. Adımsal inovasyon yapmasına rağmen, rakipleri tarafından en çok taklit edilen ve izlenen içecek şirketi haline gelmiştir. CocaCola’nın yüzyılı aşan başarı öyküsü, bir şirketin sadece adımsal inovasyon yaparak rekabetçi olabileceğinin kanıtıdır.

 

Sizin de, şirketinizi ve içinde bulunduğunuz pazarı doğru değerlendirerek, size en uygun olan inovasyon türünü seçmeniz ve tüm çabalarınızı bu alana yönlendirmeniz önem taşımaktadır. Ancak, rakiplerinizin radikal inovasyonlar yapabildiği bir pazarda, sadece adımsal inovasyon yaparak tutunmaya çalışmanız da ciddi bir risk almanız anlamına gelebilir.

 

Adımsal inovasyon açısından Gillette örneği de, CocaCola’ya çok benziyor. Gillette de, CocaCola ile aynı dönemde pazara girip, kendisini sürekli yenilemeyi başarmış bir şirkettir. Tıpkı şişesini ve tadını değiştiren CocaCola gibi, Gillette’de tıraş bıçağı sayısını ve ergonomisini değiştirerek adımsal inovasyonlar yapmış. Gillette’in faaliyet gösterdiği pazar esasında, CocaCola’nınkine nazaran dış etkilere ve teknolojik gelişmelere daha açık bir pazardır. İçecek pazarında rakipler, sadece diğer içecek üreticileri iken, tıraş bıçağı pazarında durum biraz daha farklıdır. Tıraş bıçağı pazarı, 20. yüzyılın ortalarından itibaren bu pazara girmek isteyen, küçük ev aleti üreticilerinin pazara sürdükleri tıraş makinelerinin etkisinde kaldı. Bu teknolojik «tacize» rağmen, özellikle bıçakların keskinliği, bıçaklara entegre edilen nemlendirici ve oynar başlık teknolojisi alanındaki inovasyon sayesinde, Gillette, ayakta kalmayı ve satışlarını arttırmayı başardı.

 

Adımsal İnovasyonun Rehavetine Kapılmamalı!

 

Zira, ürün olarak olmasa da iş modeli olarak, Gillette’i ciddi olarak zorlayan bir startup örneğini de burada hatırlatmak gerekiyor. «Dollar Shave Club» adlı startup 2011 yılında kuruldu. Bu startup, tıraş bıçağının kendisi ile ilgili herhangi bir yenilik getirmedi. Fakat, bu startup’ın tıraş bıçaklarının satışı konusunda ortaya koyduğu yeni iş modeli inovasyonu, Gillette dahil tüm rakiplerinin pazar payını minimize etti. Bu startup’ın en büyük özelliği, uygun fiyatlı tıraş bıçaklarını güzel bir kutu içine yerleştirerek, düzenli olarak doğrudan müşterilerin evlerine teslim etmesi idi. Bu yeni müşteri deneyimi, startup’ı kısa zamanda endüstrinin en büyükleri karşısında, Kuzey Amerika’da pazarın en büyük oyuncularından biri haline getirdi. Dollar Shave Club, 2016 yılında Unilever tarafından 1 Milyar Dolar’a satın alınınca, tüm sanayii rahat bir nefes aldı.

 

Sonuç olarak, Dollar Shave Club örneği şunu göstermektedir: Adımsal inovasyon yaparak yüzyılı aşkın süredir ayakta kalan şirketlerin, hiçbir yıkıcı inovasyonun etkisinde kalmayacaklarını düşünmelerinin yanlış olduğudur. Diğer bir deyiş ile, bizim sektörde adımsal inovasyon yetiyor, bizim radikal inovasyon ile işimiz olmaz deyip, rehavete kapılmamak gerekmektedir.

Leave a comment