TÜSİAD Bu Gençlikte İş Var Programına Yakından Bakalım

TÜSİAD’ın her yıl düzenlediği girişimcilik şöleninin 2020 yılı ayağı, 11 Şubat itibarı ile başlamış oldu. TÜSİAD, her yıl Türkiye’deki tüm üniversite öğrencilerine yönelik olarak, Bu Gençlikte İş Var (Kısa adıyla BGİV) adında bir girişimcilik programı düzenliyor. Başvurular arasından projesi seçilen gençler (yaklaşık 35 ekip), bu girişimcilik programına katılma hakkı kazanarak, İstanbul’da onları konuk eden bir üniversiteye geliyorlar. Bu yıl ise, ev sahibi üniversite Yeditepe Üniversitesi. Yeditepe Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar Fakültesi’nde bulunan modern TV stüdyolarında başlayan programın bir bölümü de, bu yıl ilk kez katılımcılara kucak açan İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin Girişimcilik Merkezi olan Zemin İstanbul’da gerçekleşecek. Bizlerin de eğitimci ve mentor olarak katkıda bulunduğu program, bu yıl dört buçuk gün sürecek.

 

BGİV programının açılışı, bu yıl diğer dönemlere nazaran farklı oldu. İlk gün panellerinde bildiğimiz girişimcilik dışında kurumiçi girişimciliğe de özel bir vurgu yapıldı. Özellikle, kurumiçi girişimciliğe bünyesinde yer veren şirketlerin bünyesinde çalışan genç girişimciler katılımcılara deneyimlerini aktardıkları panel, dikkat çekici idi. Katılımcılara, kendi girişimlerini kurup şirketleşebilecekleri gibi, kurumiçi girişimcilik yapan kurumlarda da bir girişimcilik kariyerine başlayabilecekleri mesajı verilmiş oldu. Binovative ekibi olarak, ne kadar mutlu olduğumuzu sanırız tahmin etmişsinizdir. Bizlerin de tanıtımına gönül verdiğimiz kurumiçi girişimciliğin, böylesine önemli bir programın açılış gününde ana temalar arasında yer alması, çıktığımız yolda bizlere destek oldu.

 

BGİV, her yıl olduğu gibi bu yıl da katılımcılarına önemli bir “networking” imkanı sunuyor. Programa seçilen gençler, bu yıl TÜSİAD üyeleri ve girişimcilik ekosisteminin önemli isimleri dahil programa katkıda bulunan toplam 298 kişi ile tanışma imkanı yakalayacaklar. Onlarla tanışmanın yanı sıra onlarla beraber çalışma, onların tavsiyelerini alma ve onlara kendilerini ve fikirlerini anlatma imkanını da yakalamış olacaklar. 2015 yılından bu yana bu programın bir parçası olarak bizleri en çok etkileyen şeylerden biri de, Anadolu gençliğinin girişimci ruhu ve ticari zekası oldu. Gençlerin, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerde girişimciliği öğrenmek için çok sayıda aktiviteye ve programa katılma imkanı bulunuyor. Özellikle İstanbul’da, neredeyse her gün farklı bir faaliyet gerçekleştiriliyor. Ancak, Türkiye’nin geri kalanında durum başta İstanbul’a olmak üzere Ankara’ya ve İzmir’e göre biraz daha farklı. Bazı şehirlerde ortaya çıkan söz konusu bu dezavantaja rağmen, Anadolu kentlerimizde yer alan üniversitelerden gelen gençlerin, en az büyük şehirlerde yaşayan ve bu büyük şehirlerdeki üniversitelerde öğrenci olan gençler kadar, rekabetçi ve yaratıcı olduğunu görmekteyiz. BGİV programı, kapsadığı üniversite ve şehir sayısı ile diğer tüm girişimcilik programlarına nazaran çok özel bir konuma sahip. BGİV 2020 programına, Türkiye’nin 20 farklı şehrinden ve 43 farklı üniversiteden girişimciler katılıyor. Bu yıl gençler ile tanıştığımızda, özellikle Kayseri’den ve Urfa’dan gelen yoğun katılımı görmemiz, bizleri çok mutlu etti. Tüm üniversitelere ve girişimcilere, şimdiden başarılar diliyoruz. Unutmayın, BGİV bir yarışma değil hızlandırılmış bir girişimcilik okulu. Tadını çıkarmaya çalışın.

Leave a comment