Top

İnovasyon Eksenli bir Kariyer için Gereklilikler!

İnovasyon Eksenli bir Kariyer için Gereklilikler!

İnovasyon eksenli bir kariyer uzun bir süreç olduğundan dolayı, hemen bir sonuç beklemek doğru olmaz. Bu kariyer hedefinize ulaşabilmek için de, inovatif bir bakış açısı geliştirmeniz ve pes etmemeniz gerekir. Eğer, bu konulara merakınız var ise, güvenilir kaynaklardan araştırma yapmalısınız. Bol bol kaynak kitap okumalısınız ve notlar aldığınız bir inovasyon defteri edinmelisiniz. İnovasyon temalı hemen her yarışmada da şansınızı deneyin. Hackathon, Ideathon başlıklı yarışmaları sürekli takip edin ve çalışma gruplarına dahil olmaya çalışın. Benim fikrim derece almaz diye sakın düşünmeyin. Bırakın, o kısmını jüri düşünsün. Kimsenin sen yapamazsın söylemlerine de kulak asmayın.

 

Mesela, kendimden bir örnek vermek gerekir ise, “Turkcell Mobil Gelecek Yarışması”na başvuru yapmak için, hiçbir özelliğim tutmuyordu. Hatta, yakın arkadaşlarım bile bana boşa kürek sallıyorsun, boşuna başvuruda bulunma yarışmacı olarak bile kabul edilmezsin demişlerdi. Çünkü, şartlar arasında mühendis olmak, mühendislik öğrencisi olmak vb. maddeler vardı. Fakat, inovasyon zaten imkansızı zorlamak değil mi? Karşımıza çıkan ilk engelde pes eder isek, zaten hayatın hiç bir aşamasında başarıyı yakalayamayız. Siz de, bir hayaliniz var ise şayet, muhakkak sonuna kadar hayalinizin peşinden gitmeye çekinmeyin. Benim ilke olarak edindiğim ve birçok makalemde kullandığım bir sözüm var: “Hayalleriniz uğruna mücadele etmeye cesaretiniz olsun!” Bizi ayakta tutan, umutlarımız, hayallerimiz ve onları yapmak için mücadele gösterecek cesaretimizdir.

 

Yaratılışımız gereği, her insanın diğerlerinden çok daha üstün olan ayrı bir yeteneği vardır. İnsan, önce üstün olan bu yanını keşfetmelidir. İnovasyonu merkeze alacak şekilde kariyer planlayan arkadaşlar için, faydalı olacağını düşündüğüm maddeleri aşağıda sıraladım.

 

İnovatif Olmak için 10 Değerli Kural!

 

  1. Önce kendinizi tanımalısınız ve üstün olan yanlarınızı keşfetmelisiniz;
  2. Yeniliklere açık olmalısınız ve rutinden kurtulmalısınız;
  3. İlmin ve bilimin ışığında hareket ediyor olmalısınız;
  4. Hayal kurabilmeli ve hedef koyabilmelisiniz;
  5. Ön yargısız olmalısınız ve merak ettiğiniz konuyu derinlemesine araştırmalısınız;
  6. Oldukça fazla kitap okumalısınız ve okuma alışkanlığı edinmelisiniz;
  7. Önce kendinize güvenmeli ve çevrenize güven vermelisiniz;
  8. Paylaşımcı olmalısınız ve ben değil biz diyebilmelisiniz;
  9. Pes etmemelisiniz, sonuca ulaşabilmek için denemeye devam etmelisiniz ve çok çalışmalısınız yani sebaat etmelisiniz;
  10. “İnovasyon defteri” adı altında inovatif fikirlerinizi, önerilerizi ve hayallerinizi not almalısınız.

 

Bunlara ek olarak, ilham verecek ve kafanızı dağıtacak bir uğraş, hobi de edinebilirsiniz. Benim en büyük hobim, inovasyon yarışmalarını araştırıp proje geliştirmek. Fırsat buldukça da, toprak ile ve bitkiler ile uğraşmayı tercih ediyorum. Siz de, kafanızı rahatlatacak ve yeni şeyler öğrenmenizi sağlayacak bir uğraş edinebilirsiniz.

 

Günümüz dünyasında iletişim teknolojileri alanındaki baş döndürücü gelişmeler, dünyayı git gide küçültüyor. Teknolojik güç sayesinde, iletişim kavramı da değişiyor ve daha da önemli bir hal alıyor. Şunu da belirtmek isterim ki, artık dijital bir çağda yaşıyoruz ve sosyal medya enstrümanlarından uzak kalmamak gerekiyor. Buna karşılık, fazla da kendimizi kaptırmamamız gerekir. Linkedin gibi “networking” ve bilgi paylaşımı amaçlı olan, sosyal medya araçlarını kullanmanızı ve takip etmenizi önerebilirim. Yeri gelmiş iken, inovasyon konusunda derinlemesine bilgi edinmek isteyen arkadaşlara, Linkedin hesabımda yayınladığım yazıları okumalarını da tavsiye edebilirim.

 

Bu alanda kariyer yapmak isteyen arkadaşlara bir önerim de, akademik olarak eğitim almanızdır. İnovasyon yarışmaları, sosyal faaliyetler vb. alanda kazanmış olduğunuz tecrübelerinizi, akademik olarak da destekleyebilirsiniz. Artık, birçok üniversitede inovasyon ve girişimcilik üzerine alanlar bulunmaktadır. Yine yeri gelmiş iken, ben de Marmara Üniversitesi’nin İnovasyon ve Girişimcilik Ekonomisi Yüksek Lisans Bölümünü tercih ettim. Yüksek Onur Derecesi ile de tamamladım. Dediğim gibi, siz de, kendiniz için uygun bir bölüm ve üniversite tercih edebilirsiniz.

 

Kitap okumanın, beyin ve kişisel gelişim için çok faydalı olduğunu herkes bilir. Ben de, bir kez daha altına çizmek istiyorum. Ayrıca, inovatif bakış açısı için de çok önemli olduğunu belirtmek isterim. Kitap okuma ve yeniliklere açık olma ile alakalı Alwin Toffler’in çok sevdiğim bir sözünü de sizler ile paylaşmak isterim: “21. Yüzyılın cahilleri, okuma – yazma bilmeyenler değil; okumayanlar, öğrendikleri yanlış bilgileri değiştiremeyenler ve yeniden öğrenemeyenler olacaktır.”

 

İnovasyonu, bir yaşam biçimi ve alışkanlık olarak benimsemediğiniz müddetçe başarılı olamazsınız. Çünkü, başarılı insanları, başarısız insanlardan ayıran en önemli unsur alışkanlıklarıdır. Düşünceler, fikirler ve yaşamlar her zaman değişime ve öğrenmeye muhtaçtır. Bu sebep ile, yerinde saymamak için ben zaten biliyorum demek yerine, bildiğiniz doğrunun değişip değişmediğini her zaman araştırmak gerekir. Kurumiçi girişimcilik sistemini hayata geçirebilmiş şirketlerde / kurumlarda ve startup‘larda çalışabilmek de, inovasyon eksenli bir kariyer için önemli bir yöntemdir. En başta da söylediğim gibi, inovasyon eksenli bir kariyer uzun bir süreç olduğundan dolayı, hemen bir sonuç beklemek doğru olmayacaktır. Bu kariyer hedefine ulaşabilmek için de, inovatif bir bakış açısı geliştirilmesi ve pes edilmemesi gerekir.

 

Yazar: Mehmet Gökhan Karatoy