Top

Kurumiçi Girişimci’nin Yaka Rengi “Yaratıcılık”!

Kurumiçi Girişimci’nin Yaka Rengi “Yaratıcılık”!

Devrimizde kurumlar, farklı diğer bir deyiş ile iş modeli inovasyonu arayışına geçmiş durumdalar. Farklı gelir kaynakları yaratmanın peşindeler. Bunu gerçekleştirmeye çalışır iken de, çalışma arkadaşlarının tecrübelerinden faydalanma ve ihtiyaçları doğru analiz etmenin yollarını bulma arayışındalar. Sanırım artık bir çoğumuz şunun farkındayız, “Bu devran böyle dönmeyecek”. Aynen öyle, çünkü muhteşem bir dönüşümün tam ortasındayız. Bu treni kaçıranlar, elenenler olacaktır. Bu yazımda, sizlere kurumların girişimcilerinden tam adı ile kurumiçi girişimcilerden ve yaka renklerinden bahsedeceğim.

 

Girişimci Kim Değildir?

 

Hakikaten bu sorunun cevabı var mı, açıkçası bilmiyorum. Artık, girişimci gibi düşünmeyen kaldı mı ona da emin değilim. Herkesin mutlaka bir fikri vardır. Onu gerçekleştirmek için çabalar, çabalamaz bilemeyiz ama artık etrafımızda girişimci gibi düşünmeyen kalmamıştır. Girişimci, bence pes etmiş birine denmemelidir. Girişimciliğin ilk karakteristik özelliği, asla pes etmeden sebat etmek ve inandığı yolda sonuna kadar mücadele etmektir.

 

Kurumsala Sirayet Eden Girişimcilik

 

Mücadele kavramı, her sektöre sirayet etmiş durumda. Sizler çalıştığınız kurumda, sadece ünvanınızın görevini üstlenmek için değil, o kurumun varlığını sürdürebilmesi için gerekli dönüşümleri gerçekleştirmek adına da kolları sıvamalısınız.

 

Taleplerin farklılaşması ile faklı gelir modelleri ve farklı iş kolları, her sektörde hemen hemen kafaları karıştırmaya başladı. Kafaları karışan çalışma arkadaşlarımız, konfor alanlarından çıkmaya çoktan hazırdı. Bazıları, bu süreçleri nakite dönüştürür iken, bazıları da gönüldaşlık adı altında tamamladı. Hangi yaka olur iseniz olun, bu süreçlerden sonra kendi içinizde bir adım atarak, şu soruları kendinize sormalısınız: Ben kimim, ne için buradayım, burada nasıl bir değer yaratıyorum, yarattığım değer nasıl ve ne zaman anlamsız hale gelir ve ben bunun ile nasıl mücadele edebilirim?

 

Mücadeleye ilişkin bu sorunuzun yanıtı, hem sizin yeni meslek kolunuzun, hem de hem kurumunuzun devamlılığı adına oldukça kritiktir. Varlığınızı devam ettirebilmek için, dünyayı iyi okuyun ve sektörünüzdeki trend değişimlerini iyi takip edin. Ayrıca, yeni teknolojik trendlerin sektörünüzdeki uygulanışını mutlaka hayal edin. Hayal edebiliyor iseniz, bunu gerçekleştirebilirsiniz de demektir.

 

Bir Yaka Rengi olarak Yaratıcılık

 

Yaka renklerine bir yenisi de, girişimciliğe ve yaratıcılığa ilişkin gelmeli. Bizlerin yaka rengi yaratıcılıktır. Mavi yaka gibi el emeğimizi ortaya koymalıyız, beyaz yaka gibi ofislerde kafa patlatmalıyız, sanal yakalılar gibi teknolojik düşünmeliyiz. Artık, tüm çalışanlar ortaya koyduğu işin etki alanını artırmanın yollarını bulmak adına düşünüyor olmalıdır. Size sorulan ve uzmanlık gerektiren sorunun yanıtı Gelir Modeli’dir. Bu yüzden, cevap verir iken soruların basitliğini iki kere düşünmelisiniz. O iki saniyelik sorunun sizdeki yanıtının formülü, “eğitim hayatınız + sektördeki deneyiminiz = kazanç kapınız”, olabilir. Dünyanın bin bir türlü hali vardır derler, aslında girişimciliğin de birden fazla hali vardır. Nerede olduğunuz, nasıl bir fikir ile değer yarattığınız, sizin girişimcilik türünüzü belirler.

 

Kurumlarda potansiyel girişimciler, müşteri ile temas halinde olan insanlardır ve onlar müşterinin ihtiyacını en iyi bilen kişilerdir. Bunu, hem kurum hem de çalışanlar bilerek hareket eder ise, yaratılan değerin etki alanı genişleyecek ve farklı iş yapış biçimleri ile farklı iş kolları yaratılacaktır.

 

Yazar: Hayriye Ocak