Neler Yapıyoruz?

HİZMETLERİMİZ

01.

İnovasyon Yönetim Sistemi

Kurumunuza özel inovasyon yönetim sistemi tasarlayabilmek için, öncelikle inovasyon kapasitenizi ölçümleyerek denetliyoruz, ardından ise size en uygun stratejiyi belirliyoruz.

İnovasyon Kapasite Denetimi

Muayene etmeden ilaç yazmak mümkün değil. Herkese uyan mucize bir reçete yok. Kurumunuzda gerçekleştireceğimiz anket ve mülakatlar ile mevcut inovasyon kapasitenizi analiz ediyoruz. Size inandırılmaya çalışılanın aksine, olağan üstü karmaşık ve pahalı inovasyon çalışmalarına ihtiyacınız olmayabilir.

Kurumunuz için gerçek bir inovasyon stratejisi geliştirmeden önce, durumu en objektif bir şekilde üçüncü bir kişiden öğrenmenizi sağlıyoruz. Size karşı sorumluyuz. İnovasyon kapasite denetimi ile kurumunuzun tespit edilen eksikliklerinin tamamlanması gerekiyor. Çünkü, bizimle bir süre çalıştıktan sonra bu denetimi tekrarlayıp size gelişmeyi göstermemiz ve hesap verebilmemiz gerekiyor.

İnovasyon Stratejisi

Strateji olmadan yapılan inovasyon kaostur. Tecrübemiz, inovasyon çalışmalarının bir sonuca ulaşabilmesi için, belirli bir hedefe odaklanması gerektiğini gösteriyor. Her kurumun her konuda inovasyona ihtiyacı olduğuna ve her konuda inovasyon yapması gerektiğine inanmıyoruz.

Kurum yönetimleri ile düzenlediğimiz inovasyon stratejisi çalıştayları ve kullandığımız metodoloji ile inovasyon çalışmalarınızı hangi noktaya odaklamanız gerektiğini ortaya çıkarıyoruz. Sizlerle beraber, kısa, orta ve uzun vadede odaklanmanız gereken inovasyon alanlarını ortaya çıkarıyoruz.

Denenmiş metodolojimiz, kurumunuzun ihtiyaçlarını kısa sürede ortaya çıkarıp, izlemeniz gereken hedefleri net bir şekilde ortaya koyuyor. Stratejiyi hayata geçirirken sizi yalnız bırakmıyoruz, yol haritanızı beraber hazırlıyoruz.

Kurumunuza Özel İnovasyon Yönetim Sistemi Tasarımı

Süreçler geliştirerek çalışıyoruz. İnovasyonun sürdürülebilir olması için, tesadüflerden ibaret olmaması gerekiyor. Sadece bizimle çalıştığınız dönemde değil, gelecekte de kullanabileceğiniz sistemler kuruyoruz.

Kurumsallaşma adına kurduğumuz sistemi, yazılı süreç haline getirerek tüm şirkete duyurulmasını sağlıyoruz. Bu sistem, biz sizinle bir kez çalıştıktan sonra artık işleri sizin tek başınıza yapabilmenizin en büyük teminatı olacak. İnovasyon süreci, sadece programın genel işleyişini değil, hukuk, insan kaynakları, iç denetim, bilişim teknolojileri, kurumsal iletişim ve ödül sistemi dahil tüm konuları kapsıyor.

Bugüne kadar inovasyon yönetim sistemi kurduğumuz kurumlar, artık inovasyonlarını bağımsız bir şekilde yönetebiliyorlar. Tasarladığımız sistemlerin etkinliği, beraber çalıştığımız kurumların inovasyon alanında yeni ürün, hizmet ve iş modellerinden elde ettikleri yeni cirolar ile ölçülüyor! Birden çok ülkede faaliyet gösteren şirketler konusunda da tecrübeliyiz. Faaliyet gösterdiğiniz ülke sayısının, inovasyon kapasitenizi arttırabileceğini hiç düşünmüş müydünüz?

02.

İnovasyon Programları

Kurumiçi girişimcilik programı ve inovasyon maratonları ile, startup çevikliğine sahip olunmasını, açık inovasyon programı ile de startup’lar ile işbirliği kültürünün oluşmasını sağlıyoruz. Girişimcilik kampları ile de, gençlerimizin erken dönemde bu kavramlar ile tanışmalarını hedefliyoruz.

Kurumiçi Girişimcilik Programı

B2B veya B2C bir işte olmanızın hiçbir önemi yok. Çalışanlarınıza, birer startup’çı gibi düşünmeyi ve çalışmayı öğretiyoruz. Onları, kısa sürede şirket inovasyon stratejisi ile uyumlu ve “müşteri odaklı” projeler hazırlayıp size sunabilmeleri için yetiştiriyoruz. Aldıkları eğitim ve mentorluk sayesinde, müşterilerin sorununu tespit etmeyi, sorunu doğrulamayı ve bu konuda çözüm üretmeyi öğreniyorlar. Yarattıkları yeni ürünleri, hizmetleri ve iş modelleri ile ilgili ön prototiplerini (MVP/En Yalın Ürün), size finansalları ile birlikte sunmayı öğreniyorlar.

Yaklaşık bir yıla yayılan bu süreç boyunca, kurulacak proje ekiplerine düzenli olarak mentorluk veriyoruz. Onları, VC (Venture Capital) ve melek yatırımcı jürisi önüne çıkacak girişimciler gibi yetiştiriyoruz. Karşınıza çıktıklarında, projeleri gerekli tüm testleri geçmiş, müşteri mülakatları yapılmış ve kısa, etkili sunuş yapabilecek hale geliyorlar. Size, projeler arasından seçim yapmak kalıyor. Sizi ve yönetim ekibinizi de unutmuyoruz. Proje değerlendirme ve inovasyon yönetimi eğitimlerimiz ile sizleri de destekliyoruz. Ayrıca, gerektiğinde toplantılara katılıp. değerlendirmelerinizde size yardımcı oluyoruz.

 

İnovasyon programları hayata geçirilirken çoğunlukla unutulan, iletişim, fikri-sınai haklar ve hukuk gibi konularda da yanındayız. Tecrübemiz bize, programın şirket içerisinde iletişimin yapılmasının, ilk etapta yaratılan heyecan ve motivasyonun sürdürülebilirliği için çok önemli olduğunu gösteriyor. İnovasyon projeleri kapsamında ortaya çıkan fikri ve sınai mülkiyetin tespit edilmesi ve koruma altına alınması önem taşıyor. Program kapsamında üzerinde çalışılacak yeni projelerin, iş hukuku dahil hukuki boyutu açısından dikkat edilmesi gereken hususlarında uzman avukatlarımız ile size eşlik ediyoruz.

Açık İnovasyon Programı

Kurumiçi girişimcilik programınızı hayata geçirdikten ve girişimcilik kültürünü kurum içine yerleştirdikten sonra sıra dışarı açılmanıza geldi. Artık, inovasyonu sadece kurum içinde değil, kurum dışında da aramaya başlamanız gerekiyor. Startup’lar, tedarikçileriniz, bayileriniz ve müşteriniz ile beraber inovasyon yapmayı hiç düşündünüz mü? Açık İnovasyon (Open Innovation) Programımız, sizi geliştirdiğiniz inovasyon stratejisi ile uyumlu partnerler ile işbirliği yapmaya hazırlıyor. Startup işbirlikleri günümüzde Ar-Ge yapmak kadar önemli. Açık İnovasyon’u en etkin şekilde yapabilmeniz için, inovasyon stratejinizi işbirliği hedefleriniz ile uyumlu hale getiriyoruz. Sizi, Türkiye’deki girişimcilik ekosistemi ile tanıştırıyoruz ve yol haritanızı hazırlıyoruz. Farklı şehirlerin özelliklerini, önemli aktörleri ve onlar ile işbirliği yapmanın avantajlarını ve özellikle dikkat etmeniz gereken konuları öğreniyorsunuz.

Kimin ile, hangi konuda, ne için ve nasıl işbirliği yapmak istediğinizi bilerek yola çıkıyorsunuz. Startup’lar, üniversiteler, kuluçka merkezleri, hızlandırıcıalar, VC’ler ile görüştüğünüzde, ‘demo- day’lere katıldığınızda, ne aradığınızı biliyorsunuz ve vakit kaybetmiyorsunuz. Bu yolculuk esnasında yapacağınız işbirlikleri konusunda, sizi hukuki açıdan da destekliyoruz ve imzalayacağınız anlaşmalar çerçevesinde risk almanızı engelliyoruz.

Sürdürülebilirlik Odaklı İnovasyon Programı

Artık iş yapmak kadar onu sürdürülebilirlik ilkeleri çevresinde yapmak önem kazanıyor. İnovasyon için de aynı şartlar geçerli. Sadece İnovasyon değil, sürdürülebilirlik odaklı inovasyon yapmak isteyen kurumlara yönelik yepyeni bir hizmet sunuyoruz. Aynı anda tek bir felaket değil, küresel ısınma, salgın, sel, orman yangını ve deprem gibi birden çok felaketi aynı anda yaşadığımız bir döneme girdik. Kurumların bu yeniçağın koşullarına ayak uydurabilmesi için kendilerini yenilemeleri, iş yapma şekillerini yeniden şekillendirmeleri gerekiyor.  Sürdürülebilirlik bir dönüşüm yolculuğu, bir günde başarmak mümkün değil. Size uygun bir ritimde bu hedefe ulaşmanıza yardımcı oluyoruz.

 

Sürdürülebilirlik, sadece bazı sektörleri değil, tüm sektörleri etkiliyor. Bu alanda, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilirlik Hedefleri bizlere bu alanda yol gösteriyor. En büyük ticari partnerimiz olan Avrupa Birliğinin kademeli olarak devreye almaya hazırlandığı Yeşil Mutabakat şartları tüm şirketler için hem yönlendirici hem de zorlayıcı kriterler getiriyor. Siz de kurumunuzu sürdürülebilirlik ilkeleri ile uyumlu hale getirmek ve inove etmek istiyorsanız bu konuya özel geliştirdiğimiz “sürdürülebilirlik odaklı inovasyon programımız” için bizimle temasa geçin. Sizler için hazırladığımız sürdürülebilirlik odaklı kurumiçi girişimcilik ve açık inovasyon programları hakkında sizi bilgilendirelim.

İnovasyon Maratonları

Günümüz ekonomik şartları, krizlere ve rakiplerin piyasaya sürdükleri yeni ürün ve hizmetlere çok süratli bir şekilde cevap vermeyi gerektiriyor. Detaylı planlar yapmaya zaman kalmadığı dönemlerde, krizi yönetebilmek kadar, geleceği planlamaya devam edebilmek de gerekiyor. İnovasyon maratonlarımız, kısa sürede şirketin kaynaklarını mobilize edip çözüm geliştirmenize yardımcı oluyor.

Kısa sürede atılım yapmak istediğiniz, fakat zorlandığınız konulara yönelik olarak, 6 günlük inovasyon maratonları düzenliyoruz. Kurum içinden oluşturacağınız, azami 7 kişilik ekipler ile 1 hafta boyunca projeler ve çözümler geliştiriyoruz. Tercihen farklı yetkinliklere sahip çalışanlarınızdan oluşturmanızı istediğimiz ekipler ile iş modelinizin üzerinden geçiyoruz, gerekir ise yenilerini yaratıyoruz.

Adı üzerinde, maraton, herkes yoruluyor. Ancak, yeni iş modelleri geliştirmek konusundaki uzmanlığımız ve tecrübemiz sayesinde, hafta sonuna birden çok çözümün ve mümkün ise MVP’lerinin hazırlanıp, kurumun üst yönetimine sunulabilir hale gelmesini sağlıyoruz. Dilediğiniz takdirde, izleyen dönemde projelerinizin hayata geçmesi için mentorluk vermeye devam ediyoruz.

Gençlere Yönetlik Girişimcilik Kampları

Yeni nesil gençlerin idolleri değişiyor. Eskiden Superman, Batman var iken, bugün artık Elon Musk, Mark Zuckerberg var. Geleneksel ekonomi şirketleri, yerlerini kademeli olarak yeni ekonomi şirketlerine bırakıyor. Değişen ekonomik koşullarda, gençler de artık kendilerini ofislere kapatıp yıllarca terfi almak için beklemek yerine, girişimcilik yapmayı tercih ediyor.

Girişimciliğin tohumları giderek daha erken yaşlarda atılmaya başlandı. Lise çağından itibaren elde edilen temel bilgi ve becerilerin, üniversite yıllarından itibaren pratiğe dökülmeye başlaması başarı şansını arttırıyor. Batı ülkelerinde bu alandaki kabiliyetli gençler, ilk ‘exit’lerini (Startup hissesi satışlarını) üniversite çağlarında yapmaya başlıyorlar. Biz, tutkulu gençlerin bu yolculuğuna lise çağından itibaren eşlik ediyoruz.

Hafta sonları veya gençlerin tatil dönemlerinde, onlara yönelik “Girişimcilik Kampları” düzenliyoruz. Bu kampları, kurumunuzda eğitim gören öğrencilerin veya kurumunuzda çalışanların çocuklarının yaş gruplarına uygun bir program, pedagojik malzemeler ve uzmanlar ile gerçekleştiriyoruz. Onları, 21.yüzyılın “gerçek” rekabet şartlarına uygun olarak yetiştirmek artık elinizde.

03.

İnovasyon Merkezi Kurulumu

Tasarımından, işleyişine, eğitim programlarından startup ekosistemi ile entegrasyonuna kadar, inovasyon merkezi kurulum danışmanlığımız ile, şirketlere özel inovasyon merkezleri tasarlıyoruz. Aynı yaklaşım ile, Belediyeler, üniversiteler, STK’lar için ise, kuluçka merkezi ve hızlandırıcı hizmetleri veriyoruz.

Kurumiçi İnovasyon Merkezi

Kendi kurumunuzun inovasyon projelerine yönelik bir inovasyon merkezi olmasını ister misiniz? Veya sonuçlarından memnun olmadığınız Ar-Ge merkezini canlandırmayı? Seçeceğiniz “kuluçka (ıncubator)” veya “hızlandırıcı (accelerator)” formatında belirleyeceğiniz tesislerinizde, kurumunuza özel bir inovasyon merkezi kurmanıza yardımcı oluyoruz.

Ofisinizde bu konuya özel ayıracağınız tek bir odadan tüm bir binaya kadar, farklı boyutlarda inovasyon merkezi kurmanızı sağlıyoruz. Merkezin tasarımından, idari işleyişine, eğitim programından mentorluk hizmetlerine, düzenlenecek faaliyetlerden, merkezin girişimcilik ekosistemi ile entegre olabilmesine kadar her konuda yanınızda oluyoruz.

İnovasyon merkezini kendi tesislerinizde kurabileceğiniz gibi, bu konuda ortak çalışma alanlarında (co-working space) yer kiralamak sureti ile de hayata geçirmeniz mümkün. Kurumiçi girişimcilerin, projelerine günlük çalışma ortamlarından farklı bir ortamda zaman ayırabilmesi için, bütçenize uygun çözümler üretiyoruz.

Kuluçka Merkezi / Hızlandırıcı Hizmetleri

Üniversitenizin, Kolejinizin sadece mezun değil, yeni buluşlar, inovasyonlar ve startup’lar çıkarmasını mı istiyorsunuz? Belirli bir şehir veya ilçenin sosyoekonomik olarak gelişmesinde etkili mi olmak istiyorsunuz? Veya bir ekonomik sektörde çalışan startup’ları bir araya getirerek, iş kolunuz ile ilgili sinerji mi yaratmak istiyorsunuz? Doğru yerdesiniz.

Günümüzde, inovasyon sadece şirketleri ilgilendirmiyor. Üniversitelerin, Kolejlerin, Belediyelerin, Sektörel Derneklerin, STK’ların, kendilerine özel kuluçka merkezi (incubator) ve hızlandırıcı (accelerator) kurmalarına yardımcı oluyoruz. Çevrenize gençleri, girişimcileri toplamak, ekonomik etki yaratmak ve yeniliklerin merkezinde olmak artık sizin elinizde.

Merkezin, tasarısından, planlamasına, uygulanacak programdan düzenlenecek faaliyetlere kadar, her şeyi ile biz ilgilenelim. Siz çıkan sonuçları değerlendirin, çevreniz ve kurumunuz açısından yaratacağınız etkiye odaklanın. Bir şeyleri ilerletebilmenin ve değiştirebilmenin tadını çıkarın.

04.

İnovasyon Eğitimleri

İnovasyon kültürünün sürdürülebilir olabilmesi için, ihtiyaçlarınıza uygun olarak, kurumiçi girişimcilik ve inovasyon yöneticisi eğitim programları tasarlıyoruz. Kurumların üst yönetimlerine yönelik eğitimler ve mentorluk ile de, inovasyon kültürünün kurum içerisinde kalıcı olmasını sağlıyoruz.

Kurumiçi Girişimcilik Eğitimleri

Eğitim programımız ile kurumunuzun her seviyesinde, inovasyon kültürünün kalıcı olarak yerleşmesine yardımcı oluyoruz. Çalışanlarınızın geneline yönelik bilinçlendirme eğitimlerinden başlayarak, inovasyon uzmanlık eğitimlerine kadar geniş bir yelpazede eğitim programlarımız bulunuyor. Bize, tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu anlatmanız yeterli.

Yaratıcı düşünce, değer önerisi ve iş modeli kanvası eğitimleri ile başlıyoruz, müşteri mülakat teknikleri, yalın girişim (lean strartup), tasarım odaklı düşünce (design thinking) yöntemlerini uyguluyoruz. Eğitim programlarımızı bitiren çalışanlarınız, müşteri problemini tespit etmeyi ve doğrulamayı, probleme ilişkin çözüm geliştirmeyi, geliştirdiği çözümleri test etmeyi, son adım olarak da üst yönetime yönelik kısa ve etkili sunum yapma yetkinliklerini kazanıyorlar.

Kurumların ihtiyaçlarına yönelik yeni eğitimler geliştiriyoruz. Bugüne kadar, talep üzerine kurum içinde geliştirilen projelerin dışarı çıkarılması (spin-out), kurumlar ile ‘stratup’lar arasında işbirlikleri kurulması, fikri haklar ve startup hukuku gibi konularda özel eğitimler tasarladık.

Kurum Üst Yönetimlerine Yönelik Eğitimler Ve Mentorluk

Tecrübemiz bize, sadece kurum çalışanlarının inovasyon eğitimi almasının, şirketin girişimcilik alanındaki başarısını sınırlandırdığını gösterdi. Kültürel değişimin sadece çalışanlarda değil, onları dinleyecek ve karar alacak olan, kurum üst yönetimlerinde de yaşanması gerektiğine inanıyoruz. Kurumun en üst düzey yöneticisinin desteklemediği bir inovasyon kültürünü, kurum içerisine sürdürülebilir bir şekilde yerleştirmenin imkansız olduğunu gördük. Kurum üst ve orta yönetimlerine özel geliştirdiğimiz eğitim modülleri, onların kurumlarını veya ekiplerini yönlendirmelerine ve inovasyona liderlik etmelerine yardımcı oluyor.

İnovasyon çalışmalarına ve projelerine, şirketin günlük işlerinden farklı yaklaşmak gerekiyor. Üst yönetimlerin, sektörleri ile ilgili inovasyon gündemine hakim olmalarını, katıldıkları şirket içi ve dışı toplantılarda doğru soruları sorabilmelerini ve önlerine gelen inovasyon projelerini en sağlıklı şekilde değerlendirebilmelerini sağlıyoruz.

İnovasyon Yöneticisi Eğitim Programı

İnovasyonun sürdürülebilir olması ve bu alanda aldığınız danışmanlık hizmetine ihtiyacınızın zaman ile ortadan kalkabilmesi için, inovasyonun kurumunuzun ana yetkinliklerinden biri haline gelmesi gerekiyor. Bu konuda ihtiyacınız olan İnovasyon Yöneticisini yetişmek için, size yardımcı oluyoruz. Bu konuda geliştirdiğimiz 5 haftalık İnovasyon Yöneticisi Eğitim Programı, haftada düzenlenecek 2 veya 3 günlük seanslar sonrasında, kurumların inovasyon danışmanlarına olan ihtiyacını büyük ölçüde ortadan kaldırıyor. Yetiştirilen İnovasyon Yöneticisi ile bu dönem sonrasında kurduğumuz mentorluk ilişkisi, belirli bir süre sonra kurumların inovasyon faaliyetlerini kendi başlarına yönetebilmelerini sağlıyor.

Eğitimler esnasında İnovasyon Yöneticisi Adayları, girişimcilik ile ilgili tüm eğitim modüllerini çalışanlara vermeyi, ekiplere mentorluk yapmayı, inovasyon denetimi ve raporlaması yapmayı, kritik başarı göstergeleri oluşturmayı, girişimcilik ekosistemi ile sürdürülebilir ilişkiler geliştirmeyi, startup’lar ile temas kurmayı ve onlar ile yapılacak işbirliği sürecini yönetmeyi öğreniyor.