Kurumiçi girişimcilik programı ve inovasyon maratonları ile, startup çevikliğine sahip olunmasını, açık inovasyon programı ile de startup’lar ile işbirliği kültürünün oluşmasını sağlıyoruz. Girişimcilik kampları ile de, gençlerimizin erken dönemde bu kavramlar ile tanışmalarını hedefliyoruz.

inovasyon-programlari-1

Kurumiçi Girişimcilik Programı

 

B2B veya B2C bir işte olmanızın hiçbir önemi yok. Çalışanlarınıza, birer startup’çı gibi düşünmeyi ve çalışmayı öğretiyoruz. Onları, kısa sürede şirket inovasyon stratejisi ile uyumlu ve “müşteri odaklı” projeler hazırlayıp size sunabilmeleri için yetiştiriyoruz. Aldıkları eğitim ve mentorluk sayesinde, müşterilerin sorununu tespit etmeyi, sorunu doğrulamayı ve bu konuda çözüm üretmeyi öğreniyorlar. Yarattıkları yeni ürünleri, hizmetleri ve iş modelleri ile ilgili ön prototiplerini (MVP/En Yalın Ürün), size finansalları ile birlikte sunmayı öğreniyorlar.

Yaklaşık bir yıla yayılan bu süreç boyunca, kurulacak proje ekiplerine düzenli olarak mentorluk veriyoruz. Onları, VC (Venture Capital) ve melek yatırımcı jürisi önüne çıkacak girişimciler gibi yetiştiriyoruz. Karşınıza çıktıklarında, projeleri gerekli tüm testleri geçmiş, müşteri mülakatları yapılmış ve kısa, etkili sunuş yapabilecek hale geliyorlar. Size, projeler arasından seçim yapmak kalıyor. Sizi ve yönetim ekibinizi de unutmuyoruz. Proje değerlendirme ve inovasyon yönetimi eğitimlerimiz ile sizleri de destekliyoruz. Ayrıca, gerektiğinde toplantılara katılıp değerlendirmelerinizde size yardımcı oluyoruz.

İnovasyon programları hayata geçirilirken çoğunlukla unutulan, iletişim, fikri-sınai haklar ve hukuk gibi konularda da yanındayız. Tecrübemiz bize, programın şirket içerisinde iletişimin yapılmasının, ilk etapta yaratılan heyecan ve motivasyonun sürdürülebilirliği için çok önemli olduğunu gösteriyor. İnovasyon projeleri kapsamında ortaya çıkan fikri ve sınai mülkiyetin tespit edilmesi ve koruma altına alınması önem taşıyor. Program kapsamında üzerinde çalışılacak yeni projelerin, iş hukuku dahil hukuki boyutu açısından dikkat edilmesi gereken hususlarında uzman avukatlarımız ile size eşlik ediyoruz

Kurumiçi Girişimcilik Programımızın Avantajları

Kurumiçi girişimcilik yaparak, artık piyasada fiyat kırarak ve maliyet düşürerek değil, inovasyon yaparak rekabet edeceğiniz bir sisteme geçiyorsunuz.

Yeni ürün ve hizmetleriniz piyasaya çıktıkça, kurumunuz personelinin ne kadar yaratıcı olabileceğini göreceksiniz. Bugüne kadar bizimle çalışıp bunu başaramayan olmadı.

Kurumunuzda kültürün değişmeye başladığını, girişimciliğin ön plana çıktığını hissedeceksiniz. Çalışanlarınız artık maaşlı gibi değil, paydaş gibi çalışmaya başlayacak.

Yatırımı artık başta değil, mümkün olduğu kadar geç yapmaya başlıyorsunuz. İnovasyon projelerini tüm yönleri ile testlere tabi tutarak, riski minimuma indiren bir uygulamaya geçiyorsunuz.

İşleri ile ilgili yeni yöntemler uygulamaya başlayan personeliniz iş hayatının monotonluğundan kurtularak, işini eskisinden daha çok sahiplenmeye başlıyor.

Açık İnovasyon Programı

 

Kurumiçi girişimcilik programınızı hayata geçirdikten ve girişimcilik kültürünü kurum içine yerleştirdikten sonra sıra dışarı açılmanıza geldi. Artık, inovasyonu sadece kurum içinde değil, kurum dışında da aramaya başlamanız gerekiyor. Startup’lar, tedarikçileriniz, bayileriniz ve müşteriniz ile beraber inovasyon yapmayı hiç düşündünüz mü? Açık İnovasyon (Open Innovation) Programımız, sizi geliştirdiğiniz inovasyon stratejisi ile uyumlu partnerler ile işbirliği yapmaya hazırlıyor.

‘Startup’ işbirlikleri günümüzde Ar-Ge yapmak kadar önemli. ‘Açık İnovasyon’u en etkin şekilde yapabilmeniz için, inovasyon stratejinizi işbirliği hedefleriniz ile uyumlu hale getiriyoruz. Sizi, Türkiye’deki girişimcilik ekosistemi ile tanıştırıyoruz ve yol haritanızı hazırlıyoruz. Farklı şehirlerin özelliklerini, önemli aktörleri ve onlar ile işbirliği yapmanın avantajlarını ve özellikle dikkat etmeniz gereken konuları öğreniyorsunuz.

Kimin ile, hangi konuda, ne için ve nasıl işbirliği yapmak istediğinizi bilerek yola çıkıyorsunuz. ‘Startup’lar, üniversiteler, kuluçka merkezleri, hızlandırıcılar, VC’ler ile görüştüğünüzde,  ‘demo-day’lere katıldığınızda, ne aradığınızı biliyorsunuz ve vakit kaybetmiyorsunuz. Bu yolculuk esnasında yapacağınız işbirlikleri konusunda, sizi hukuki açıdan da destekliyoruz ve imzalayacağınız anlaşmalar çerçevesinde risk almanızı engelliyoruz.

Untitled-design-4

Açık İnovasyon Programımızın Avantajları

Sizler ile beraber hazırlayacağımız yol haritası sayesinde, zaman kaybetmeden açık inovasyon hedeflerinize ulaşıp, işbirliği yapacağınız partnerlerinizi buluyorsunuz.

Kendi imkanlarınız ile üretemeyeceğiniz teknolojilere, ‘startup’ işbirlikleriniz sayesinde ulaşıyorsunuz. Orta vadede ise, Ar-Ge ihtiyaçlarınızı ve masraflarınızı azaltıyorsunuz.

Kurumsal şirketler ve ‘Startup’lar her zaman aynı lisanı konuşamıyorlar. Size, işbirliğinizin başarıya ulaşabilmesi için, aracılık, hukuki danışmanlık ve gerektiğinde tercümanlık yapıyoruz.

Girişimcilik ekosisteminin bir parçası haline gelmenize yardımcı oluyoruz. Bunu yaparken ise, harcayacağınız kaynakları en verimli şekilde harcamanızı, dolayısı ile de israf yapmamanızı sağlıyoruz.

Sürdürülebilirlik Odaklı İnovasyon Programı

 

Artık iş yapmak kadar onu sürdürülebilirlik ilkeleri çevresinde yapmak önem kazanıyor. İnovasyon için de aynı şartlar geçerli. Sadece İnovasyon değil, sürdürülebilirlik odaklı inovasyon yapmak isteyen kurumlara yönelik yepyeni bir hizmet sunuyoruz.

Aynı anda tek bir felaket değil, küresel ısınma, salgın, sel, orman yangını ve deprem gibi birden çok felaketi aynı anda yaşadığımız bir döneme girdik. Kurumların bu yeniçağın koşullarına ayak uydurabilmesi için kendilerini yenilemeleri, iş yapma şekillerini yeniden şekillendirmeleri gerekiyor. Sürdürülebilirlik bir dönüşüm yolculuğu, bir günde başarmak mümkün değil. Size uygun bir ritimde bu hedefe ulaşmanıza yardımcı oluyoruz.

Sürdürülebilirlik, sadece bazı sektörleri değil, tüm sektörleri etkiliyor. Bu alanda, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilirlik Hedefleri bizlere bu alanda yol gösteriyor. En büyük ticari partnerimiz olan Avrupa Birliğinin kademeli olarak devreye almaya hazırlandığı Yeşil Mutabakat şartları tüm şirketler için hem yönlendirici hem de zorlayıcı kriterler getiriyor.

Siz de kurumunuzu sürdürülebilirlik ilkeleri ile uyumlu hale getirmek ve inove etmek istiyorsanız bu konuya özel geliştirdiğimiz “sürdürülebilirlik odaklı inovasyon programımız” için bizimle temasa geçin. Sizler için hazırladığımız sürdürülebilirlik odaklı kurumiçi girişimcilik ve açık inovasyon programları hakkında sizi bilgilendirelim.

kare

Sürdürülebilirlik Odaklı İnovasyon Programımızın Avantajları

Artık kendinize sürdürülebilir olmak için ne yapmam gerekiyor sorusunu sormanıza gerek kalmıyor, Programımız kademeli olarak sizi yeniçağın şartlarına uyumlu hale getiriyor.

Çalışanlarınız artık sadece işlerini yapmakla kalmıyor, işlerini sürdürülebilirlik ilkeleri ile uyumlu hale getirmek için size yepyeni çözümler sunmayı öğreniyor.

Startupların gücünü ve süratini kullanmayı öğreniyorsunuz. Tüm startup işbirlikleriniz kendinize koyduğunuz hedeflere ulaşmanızı kolaylaştırıyor.

Bu konuyu ertelemekten dolayı zamanla pazar dışında kalma veya ihracat pazarlarınızı kaybetme riskini ortadan kaldırıyorsunuz.

inovasyon-programlari

İnovasyon Maratonları

 

Günümüz ekonomik şartları, krizlere ve rakiplerin piyasaya sürdükleri yeni ürün ve hizmetlere çok süratli bir şekilde cevap vermeyi gerektiriyor. Detaylı planlar yapmaya zaman kalmadığı dönemlerde, krizi yönetebilmek kadar, geleceği planlamaya devam edebilmek de gerekiyor. İnovasyon maratonlarımız, kısa sürede şirketin kaynaklarını mobilize edip çözüm geliştirmenize yardımcı oluyor.

Kısa sürede atılım yapmak istediğiniz, fakat zorlandığınız konulara yönelik olarak, 6 günlük inovasyon maratonları düzenliyoruz. Kurum içinden oluşturacağınız, azami 7 kişilik ekipler ile 1 hafta boyunca projeler ve çözümler geliştiriyoruz. Tercihen farklı yetkinliklere sahip çalışanlarınızdan oluşturmanızı istediğimiz ekipler ile iş modelinizin üzerinden geçiyoruz, gerekir ise yenilerini yaratıyoruz.

Adı üzerinde, maraton, herkes yoruluyor. Ancak, yeni iş modelleri geliştirmek konusundaki uzmanlığımız ve tecrübemiz sayesinde, hafta sonuna birden çok çözümün ve mümkün ise MVP’lerinin hazırlanıp, kurumun üst yönetimine sunulabilir hale gelmesini sağlıyoruz. Dilediğiniz takdirde, izleyen dönemde projelerinizin hayata geçmesi için mentorluk vermeye devam ediyoruz.

İnovasyon Maratonlarının Avantajları

Kurumunuzun inovasyon kaslarını geliştiriyorsunuz ve kısa sürede müşteri odaklı çözüm üretebilir hale geliyorsunuz.

Kriz olmadan krize ilişkin antrenman yapmaya başladığınız durumlarda, kriz anında olağanüstü koşullara çok daha süratli cevap verebilir hale geliyorsunuz.

Ekipleriniz iş hayatının monotonluğuna değil, sürate, sorun çözmeye ve işinizi geliştirmek için çabalamaya dolayısı ile çevik olmaya alışıyor.

Kurumunuzdaki, sorun çözme ve inovasyon yapma konusunda, “kurumiçi girişimcilik” kabiliyetine sahip çalışanlarınızı tespit etmiş oluyorsunuz.

Untitled-design-6

Gençlere Yönelik Girişimcilik Kampları

 

Yeni nesil gençlerin idolleri değişiyor. Eskiden Superman, Batman var iken, bugün artık Elon Musk, Mark Zuckerberg var. Geleneksel ekonomi şirketleri, yerlerini kademeli olarak yeni ekonomi şirketlerine bırakıyor. Değişen ekonomik koşullarda, gençler de artık kendilerini ofislere kapatıp yıllarca terfi almak için beklemek yerine, girişimcilik yapmayı tercih ediyor.

Girişimciliğin tohumları giderek daha erken yaşlarda atılmaya başlandı. Lise çağından itibaren elde edilen temel bilgi ve becerilerin, üniversite yıllarından itibaren pratiğe dökülmeye başlaması başarı şansını arttırıyor. Batı ülkelerinde bu alandaki kabiliyetli gençler, ilk ‘exit’lerini (‘Startup’ hissesi satışlarını) üniversite çağlarında yapmaya başlıyorlar. Biz, tutkulu gençlerin bu yolculuğuna lise çağından itibaren eşlik ediyoruz.

Hafta sonları veya gençlerin tatil dönemlerinde, onlara yönelik “Girişimcilik Kampları” düzenliyoruz. Bu kampları, kurumunuzda eğitim gören öğrencilerin veya kurumunuzda çalışanların çocuklarının yaş gruplarına uygun bir program, pedagojik malzemeler ve uzmanlar ile gerçekleştiriyoruz. Onları, 21.yüzyılın “gerçek” rekabet şartlarına uygun olarak yetiştirmek artık elinizde.

Gençlere Yönelik Girişimcilik Kamplarımızın Avantajları

Gençlerin girişimciliği öğrenebilmeleri ve bu alandaki ilk deneyimlerini yaşayabilmeleri için, okuldan mezun olmayı beklemelerine gerek kalmıyor.

Lise ve üniversite çağlarındaki gençlerin eğitim seviyeleri ile uyumlu, onları sıkmayan, bunaltmayan, ancak akılda kalan uygulama ağırlıklı bir pedagoji uyguluyoruz.

Gençleri kamp sonrasında izleyebilecekleri diğer eğitimler, yaşı uygun olanları da bu alandaki staj imkanları konusunda bilgilendiriyoruz.

Bu alanda yetiştirdiğimiz başarılı gençler ile irtibatı kesmiyoruz. Çünkü, onlar bizim gelecekteki iş ortaklarımız olacaklar. Farklı şehirlerde, onlar ile bir araya gelmeye devam ediyoruz.