Nizamettin Harputlu, ekip problemi nedeni ile 2 startup’ı “fail” olmuş tam bir aktif girişimcidir. Bu ekip problemini girişimcilik ekosistemindeki tüm startup’lar için çözülmesi gereken bir problem olarak görmüş ve bu problemi çözmek amacı ile StartupHR’ı kurmuştur. StartupHR ile çeşitli yarışmalarda derece almış ve kuluçka programlarına girmiştir.

Harputlu, üniversitenin ilk yıllarından itibaren Yatırım Kulübü’nde aktif görev almış ve yönetiminde bulunmuştur. Üniversitede ulusal ve uluslararası sanat, iş dünyası organizasyonları düzenlemiştir. Bir Konu Bir Konuk isimli girişimcilik ekosistemi için etkinlik gerçekleştiren platformun kurucularından biri olmuştur. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Rektör Danışmanlığı yanında Öğrenci Asistanlığı yapmış ve farklı projelerin içinde bulunmuştur. Üniversite hayatı boyunca Akçansa Betonik Fikirler, Altın Fikirler Akademisi gibi çeşitli proje yarışmalarına katılmış ve çeşitli ödüller kazanmıştır.

Türkiye Teknoloji Vakfı’nın düzenlediği “fellow” programına seçilen girişimcilerden biri ve TÜSİAD Bu Gençlikte İş Var! Girişimci Kulübü Koordinatörüdür. Türkiye’nin ilk “blockchain fellow” programı olan Blockfellow’da Yönetim Kurulu Üyesi olarak yer almıştır. TÜSİAD, TOBB, Fütürisler Derneği ve Kalder gibi çeşitli derneklerin gençlik ve girişimcilik yapılanmasına üyedir.

Beşiktaş Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi’nden mezun olmuş olan Harputlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünde eğitimine devam etmektedir. Ayrıca, Anadolu Üniversitesi Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtım mezunudur.