Top

Alper Koç

Alper Koç
Alper Koç
Girişimci, SEO

Girişimci Alper KOÇ, yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji çalışmalarına lise yıllarında başlamıştır. Giyilebilir akıllı teknoloji çalışmalarına yoğunlaşmış ve 2015 yılında gerçekleşen TÜBİTAK yarışmalarında bölge birinciliği elde ederek, ulusal yarışmalara katılmaya hak kazanmıştır. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının, ulusal çapta düzenlemiş oldukları girişimcilik yarışmalarında birincilikler ve jüri özel ödülleri elde etmiştir. 2016 yılında kinetik enerjiyi dönüştürerek, giyilebilir akıllı teknoloji ürünlerinde uygulanmasını sağlamış ve bu alanda patent başvurusu yapmıştır.

 

Üniversite yaşantısı boyunca yazılım alanına yoğunlaşmış olan Koç, online planlama ve etkinlik sitesi Davetji ile 2018 yılında ilk projesini hayata geçirmiştir. Bu projesi önemli yatırımlar almış olup, projenin ar-ge çalışmaları devam etmektedir. Bunların yanısıra, 2020 yılında sayaç uygulaması olan CounterMeterAPP ve kurumiçi girişimcilik destek platformu olan Hobo uygulamalarının kurucu partneri olmuştur. Ayrıca, diğer birçok projenin de yatırım ve gelişme süreçlerine katkı sağlamıştır ve sağlamaya devam etmektedir. ODTÜ’de takım arkadaşları ile kurduğu Tech for Startup öğrenci kulübüyle ise, kampüste ve ülkemizde girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda, sosyal bir girişimci olan Koç, ülkeler arası köprü görevi gören ve gençlere uluslararası alanda tecrübe edinmesini amaçlayan Erasmus + projelerine katılmış ve 2018 yılında Makedonya’da gerçekleşen projede İnsan Hakları ve Sürdürülebilir Çevre teknolojileri alanında sunum yapmıştır.

 

Alper, Koç Teknik Isı San. Ve Tic LTD. ŞTİ (2017), Votorantim Çimento San ve Tic. A.Ş. (2018), Esan Eczacıbaşı Endüstriyel Hammaddeler San. ve Tic. A.Ş (2019) firmalarında staj yaparak alanında uzman isimlerden sektöre dair önemli kazanımlar elde etmiştir. 1997 yılında Erzurum’da dünyaya gelmiş olan Alper, Kripto borsa ve kış sporlarına ilgi duymakta olup, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencisidir.