top of page

Binovative'de özel rakamlar:

14

Fortune 100’e giren müşteri sayımız

35

İmza attığımız yeni ürün ve hizmet

410

Milyon TL’lik inovasyona dayalı ciro

Son makalelerimizi okuyun:

Binovative olarak 20 yılı aşan tecrübemiz ile farklı sektörlerde inovasyon alanında çok sayıda çalışmaya imza attık. Tecrübemiz sadece teoriden değil aynı zamanda uygulamadan geliyor.

VUCA Ortamı
Almanyada uzay sektöru
Başaramayan Şirketler
İnovasyon Üniversitesi

Türkiye’de yerleşik yabancı ortaklı bir binek ve ticari araç üreticisinin açık inovasyon yönetim sisteminin tasarımı. Mobilite alanında yeni teknolojilerin ve iş modellerinin geliştirilmesine yönelik startup ekosistemi ile yeni işbirliklerinin geliştirilmesi, yapılacak startup yatırımlarına yönelik şirket içi özel bir yatırım mekanizması tasarımının yapılması.

Mobilite kavramının süratle değiştiği bir dünyada elektrikli araçlarda kullanılan enerjinin yenilenebilir kaynakların önemi giderek artıyor. İnsan müdahalesi gerektirmeyen otonom araçların geliştirilmesi, yeni kullanıcı gruplarına yönelik bireysel mobilite çözümlerinin geliştirilmesinin önünü açıyor.

Paylaşımlı araç filoları, kaynakların daha verimli kullanımı yoluyla mobilite maliyetini azaltıyor. Geleceğin mobilitesi araçların kendi araların iletişim kurmasına ve trafik altyapısı ile koordineli çalışmalarına imkan sağlayacak. Geleceğin otomobili ev ve işyeri arasında "üçüncü bir yaşam mekanı" olarak tasarlanıyor.

Otomotiv ve mobilite alanında çalışan şirketlerin startup ekosistemi ile karşılıklı çıkar üzerine kurulu ilişkiler geliştirmesinin önemi gün geçtikçe artıyor. Açık inovasyon yönteminin sunduğu farklı çözümler firmaların ürün geliştirme ve pazara sunma sürelerini azaltıyor, Ar-Ge maliyetlerini optimize etmesini sağlıyor. Bu çerçevede mobilite sektöründe startuplara yatırım yapmak için kurulan farklı yatırım mekanizmaları şirketlerin bu alanda finansal veya stratejik nitelikte yatırımlar yapmasını kolaylaştırıyor. Sektörü düzenli bir şekilde taramaya yönelik ekosistem keşif takımları kuran şirketler ihtiyaçları olan startupları aracılara başvurmaksızın daha süratli bir şekilde ulaşma yetkinliğine de kavuşmuş oluyorlar.

TASARLADIĞIMIZ ÇÖZÜMLER

1

Şirketin açık inovasyon yetkinliğinin tespit edilerek rapor haline getirilmesi

2

Açık inovasyon yönetim sisteminin ve süreçlerinin hazırlanması

3

Otomotiv sektörüne yönelik kısa, orta ve uzun vadeli açık inovasyon stratejisinin belirlenmesi

5

Şirketin farklı stratejileri çerçevesinde startuplara sunabileceği farklı değer önerilerinin belirlenmesi

4

Bayiler ve tedarikçiler ile yapılabilecek açık inovasyon çalışmalarının planlanması

6

Açık inovasyon programının başlatılması ve şirketin bu alandaki ilerlemesinin yıllık olarak takip edilerek raporlanması

7

Girişimcilerin şirketin açık inovasyon çalışmalarına katılmasına yönelik çeşitli yarışma ve Hackhaton’ların tasarlanması

8

Yeni startup yatırımlarının ve spin-out’ların bu alana özel tasarlanan yeni ve kısmen özerk bir yapı çerçevesinde gerçekleştirilmesi

Çalışmalarımızdan örnekler:

Araç kiralama

Türkiye’nin en büyük araç kiralama şirketinin inovasyon yönetim...

Kimya firması

Türkiye ve AB’de faaliyet gösteren kimya firmasına yönelik açık inovasyon...

Ekibimizin bu alandaki tecrübesi:

TUSAŞ (TAİ) | Koç Holding | Ford Otosan | Veolia | Türk Traktör | Tüpraş | Aygaz | Otokoç | Opet Fuchs | Tat Gıda | Koçfinans

Bizimle iletişime geçmek ister misiniz?

İlginiz için teşekkür ederiz.

Açık İnovasyon Yönetim Sistemi Tasarımı

Dijital teknolojilerin gelişimi taşıt araçlarını giderek daha sofistike hale getiriyor. Bir otomobilin üzerinde bulunan tüm yeni teknolojilerin tek bir elden, tek bir Ar-Ge departmanı tarafından üretilmesini imkansız hale getiriyor. Bu aşamada otomotiv firmalarının farklı açık inovasyon çözümlerine başvurmalarının ve startuplar ile işbirliği yapmalarının önemi ortaya çıkıyor.

Araç üreticide açık inovasyon yönetim sistemi
bottom of page